Sekretne życie drzew Peter Wohlleben
reportaż, fakt

Po lekturze „Sekretnego życia drzew” spacer po lesie nie będzie już tym samym!

Czy wiedziałeś, że najstarsze świerki mają po 9550 lat?! Albo, że w garści ziemi mieści się więcej istot żywych niż jest ludzi na Ziemi?? Podejrzewam, że nie przyszło Ci też do głowy, że drzewa potrafią się uczyć! Brzmi nieprawdopodobnie? Te i inne rewelacje znajdziesz w książce Peter’a Wohlleben’a, wieloletniego leśnika, który dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

„Sekretne życie drzew” to dla mnie taki typ książki, którą warto mieć na szafce w sypialni. Każdego wieczoru, gdy tylko mam ochotę, mogę po nią sięgnąć, czytać i cieszyć oczy pięknymi zdjęciami przyrody.

Autor cytuje najnowsze badania naukowe dotyczące roślin i opowiada o swoich doświadczeniach w bardzo sympatycznym stylu, plastycznie, z poczuciem humoru, nie naukowym, a żywym, codziennym językiem. Stosuje zabawne, ale też dające do myślenia, analogie do ludzi.

„Dziura w korze jest zatem dla drzewa co najmniej równie nieprzyjemna, jak rana w skórze dla nas.”

Z każdego rozdziału można dowiedzieć się czegoś nowego. Do tej pory nie uświadamiałam sobie, że drzewa złuszczają korę, jak ludzie naskórek. Każde robi to w inny sposób i w innym tempie. Jak to się dzieje, że większość iglaków nie zrzuca igieł na zimę? Na przykład świerki w igłach i korze magazynują olejki eteryczne, które chronią je przed mrozem. Nie muszą w związku z tym zrzucać igieł i dzięki temu fotosyntezę rozpoczynają wraz z pierwszymi dniami wiosny, nie tracąc ani chwili na odbudowę igieł. Podobno zdarza się, że po ścięciu drzewa, jego korzenie są utrzymywane przy życiu przez drzewa sąsiadujące!

„Jeśli drzewa potrafią się uczyć (a można to łatwo zaobserwować), to nasuwa się pytanie, gdzie też mogą gromadzić nabytą wiedzę i w razie potrzeby odwoływać się do niej.”

Dla mnie czytanie „Sekretnego życia drzew” to wielka przyjemność i zaskakująca przygoda. Świetna pozycja dla miłośników natury, którym sam spacer po lesie nie wystarczy!

„Grzyby są zatem największymi znanymi organizmami na Ziemi.”

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.