Pamiętnik księgarza Shaun Bythell
biografie

Jeśli masz ochotę na coś sympatycznego, co lekko się czyta, polecam „Pamiętnik księgarza”!

To po prostu przyjemna, ale również ciekawa lektura. Autor, Shaun Bythell, jest właścicielem antykwariatu „The Book Shop”, który prowadzi w miasteczku Wigtown, w Szkocji. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek z pracy księgarza i wydawniczego świata.

„Pamiętnik” to zapiski autora z około roku jego pracy w antykwariacie. Shaun opisuje jak stał się właścicielem „The Book Shop” i jak wygląda jego praca na co dzień. Początkowo zastanawiałam się w czym tkwi urok tej książki i skąd tak wiele pozytywnych opinii o niej.

To co wyjątkowe, to na pewno sarkastyczne poczucie humoru pisarza. W opisach jego codziennych zmagań jest coś sympatycznego i czyta się je z przyjemnością. Klientela antykwariatu nieustannie dostarcza autorowi groteskowych przeżyć i jednocześnie materiału do książki. Szczególnie zabawne są jego przekomarzania z nietuzinkową pracownicą, a historie o „klientach dnia” to każdorazowo powód do wybuchów śmiechu.

Tak jak mnie, na pewno zaciekawią Was opisy dotyczące zamówień i mechanizmów sprzedaży internetowej oraz zakupów księgozbiorów, które regularnie autor jeździ oglądać. Jak sam zauważa więcej kupuje, niż sprzedaje 😉

Każdy rozdział poprzedza cytat  z „Bookshop Memories” Georga Orwella – to zabawne i często wciąż aktualne spostrzeżenia dotyczące pracy księgarza.

Momentami jest też trochę smutno, bo autor wielokrotnie zauważa, że Amazon szkodzi wydawcom i autorom i będzie stał za ich upadkiem…

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.