Płomienna korona Elżbieta Cherezińska
powieść

Zawiłe intrygi, płatni zabójcy i templariusze we wciągającej opowieści o Władysławie Łokietku!

Czytanie książek Elżbiety Cherezińskiej zaczęłam od cyklu Północna Droga, opowiadającego o życiu Wikingów. To saga o skandynawskich rodach z mnóstwem fikcyjnych, ale także prawdziwych postaci. W fakty historyczne wplecione są prywatne historie bohaterów, dawne wierzenia i magia. Czytaniu towarzyszy mnóstwo emocji i wrażeń! Już wtedy myślałam, że byłoby cudownie, gdyby autorka napisała podobną serię dotyczącą Polski…

Marzenia czasem się spełniają! W 2010 roku pisarka wydała „Grę w kości” rozpoczynającą kilkutomową opowieść o średniowiecznych dziejach Polski. W kolejnych latach powstał cykl trzech książek „Odrodzone Królestwo”, i dwie uzupełniające części, w których bohaterką jest Świętosława, córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego – „Harda” i „Królowa”.

Te sześć tomów było dla mnie prawdziwą niespodzianką i spełnieniem czytelniczych marzeń. Czytanie ich zapewniło mi wiele radości i wieczorów totalnie oderwanych od rzeczywistości!

Co tak podoba mi się w twórczości Cherezińskiej?

Każda postać jest żywa i charakterystyczna. Otrzymuje szereg różnych cech, w tym sporą ilość wad, dzięki czemu od razu staje się autentyczna, szybko się ją obdarza sympatią lub wręcz przeciwnie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku bohaterów historycznych. Nagle Chrobry czy Łokietek, postacie ze stron podręczników szkolnych, stają się Bolkiem i Władkiem, których lubimy i kibicujemy całym sercem!

Poza fantastycznie zbudowanymi postaciami, ważna jest wartka akcja przenosząca nas w różne miejsca na przestrzeni wielu lat. Dzięki temu mamy wrażenie, że śledzimy rozwój historii z lotu ptaka, ale jednocześnie poznajemy jej szczegóły.

Bardzo podoba mi się wplatanie w wydarzenia magii. To sprawia, że stworzony przez pisarkę świat jest niezwykły. Niektórzy bohaterowie obdarzeni są nadzwyczajnymi umiejętnościami. Zielone Panny swoimi ziołami są w stanie np. zatrzymać młodość, bestie herbowe ożywają i walczą na równi ze swoimi Panami, stare legendy się sprawdzają, pojawia się nawet smok! Dzięki takim drobnym szczegółom, cały czas wyczuwa się nadprzyrodzoną warstwę powieści, która towarzyszy tej realistycznej 🙂

„Płomienna korona”, czyli trzecia część Odrodzonego Królestwa, skupia się na Władysławie Łokietku. Władek może i jest niskiego wzrostu, ale temperamentu mu nie brak! Nie raz za swoje wybuchy musiał słono płacić. Wygnany z kraju, w tej części powraca i mozolnie, krok po kroku dąży do uzyskania korony. Będzie musiał poradzić sobie z potężnym biskupem Muskatą, Krzyżakami oraz sąsiadami, którzy łakomie patrzą na polski tron.

Zawiłe intrygi wciągają nas bez reszty w świat Łokietka, Jakuba Świnki, biskupa Muskaty, Rikissy, templariuszy, płatnych zabójców oraz Kobiet Starej Krwi i Starców Siwobrodych.

Polecam wszystkie tomy!

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.