Olive Kitteridge Elizabeth Strout
powieść

Olive Kitteridge to refleksyjna powieść na jesień!

To spokojnie prowadzona opowieść o życiu mieszkańców małego miasteczka. Historia toczy się trochę sennie, jak to w małej mieścinie. Z drugiej strony pełno tu plotek i typowych dla małych miejscowości wydarzeń, którymi żyje cała społeczność  – ślubów, pogrzebów, narodzin dzieci, rozwodów… Refleksyjna, bardzo ciekawa powieść i miła odmiana w stosunku do książek, w których akcja mknie na łeb i szyję!

Olive Kitteridge można określić główną postacią książki, przewija się bowiem przez wszystkie rozdziały, choć nie zawsze jest bohaterką pierwszoplanową. Czasem pojawia się tylko w tle lub jest jedynie wspomniana. Poznajemy jej męża, syna i sąsiadów, a przede wszystkim relacje jakie ich wszystkich łączą. To powieść o zwykłym, codziennym życiu. Skomplikowanych układach jakie łączą ludzi w małżeństwach, relacjach między rodzicami i dziećmi.

Olive zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak jest odbierane jej zachowanie. Gardzi słabością, jest oschła i surowo ocenia innych. Jednocześnie nie widzi własnych wad… Nie rozumie, że mogła własnemu dziecku wyrządzić krzywdę. Całe życie zawodowe była nauczycielką matematyki. Nawet jako starsza osoba na emeryturze, u dorosłych już uczniów, wciąż wzbudza strach… To złożona, wielowymiarowa postać.

„Olive Kitteridge” to książka o stracie, niezrozumieniu, codziennych konfliktach, także o pragnieniu miłości i bliskości w jesieni życia!  Książka jest zdecydowanie warta przeczytania.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.