Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo czytanie na ekranie
powieść

Jeśli jesteś kobietą, musisz przeczytać tą książkę! Sprawdź dlaczego.

Po kilku rozdziałach książki „Dziewczyna, kobieta, inna” autorstwa Bernardine Evaristo wiedziałam już, że trzymana w ręku powieść będzie świetna! Uwielbiam historie pokazujące różne pokolenia, powiązania i różnice między nimi.

Bohaterkami książki są w większości czarnoskóre kobiety, o różnej orientacji seksualnej, mieszkające w Londynie.

Poznajemy historie dwunastu kobiet w różnym wieku. Babć, matek i córek. Jak świat długi i szeroki kobiety borykają się z podobnymi problemami. Czytamy więc o związkach, macierzyństwie, ucieczce przed biedą, rasizmie i dyskryminacji. O tym czym był i jak wyglądał feminizm kiedyś, a jaką rolę pełni obecnie. Część bohaterek to kobiety otwarcie sprzeciwiające się utartemu porządkowi. Inne, szczególnie te ze starszego pokolenia, walczą o siebie w świecie, gdzie kobiety mają do wypełnienia określoną rolę i nie mają prawa się z tych ram wymykać.  

Każdy rozdział to historia jednej z bohaterek. Każdy pisany w pierwszej osobie. Kobiety znają się lub pochodzą z tego samego środowiska. Pewne sprawy możemy zobaczyć oczami matki, a w kolejnym rozdziale córki. Poznajemy także starsze pokolenia, dzięki czemu widzimy sprawy z szerszej perspektywy. Dowiadujemy się jaką drogę przeszły prababcie i babcie i jak to wpłynęło na młode pokolenie. To jest bardzo ciekawe i daje materiał do przemyśleń.  

Tytuł książki wiele mówi o jej treści. Jest to powieść o dziewczynach, kobietach w różnym wieku i inności w różnych wymiarach.

Tłumaczenie tej książki na pewno było wyzwaniem. Tłumaczka, Aga Zano, pisze na końcu powieści, że z wielu stron słyszała, że książka jest nieprzekładalna… Od strony językowej czyta się ją z wielką przyjemnością. Jest tu mnóstwo słowotwórstwa, które nadaje powieści klimat.

Autorka, to pierwsza czarnoskóra laureatka The Man Booker Prize. Wyróżnienie otrzymała razem z Margaret Atwood w 2019 roku.

Warto zanurzyć się w ten kobiecy świat i odnaleźć siebie w historiach bohaterek!

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.