Pokot Olga Tokarczuk
powieść

To jedna z bardziej zaskakujących książek Olgi Tokarczuk!

„Pokot” Agnieszki Holland zwrócił powszechną uwagę na powieść Olgi Tokarczuk. Mimo, że nie jestem wielbicielką pisarki, z powodu gorących dyskusji wokół filmu i za namową koleżanki, postanowiłam przeczytać „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Bardzo się cieszę, że to zrobiłam!

Do tej pory autorstwa Tokarczuk przeczytałam tylko „Dom dzienny, dom nocny”. Było to dawno temu, książka nie zrobiła na mnie na tyle dobrego wrażenia, by w późniejszym czasie sięgać po kolejne. Wiadomo, że gust czytelniczy się zmienia, dojrzewa, więc być może teraz inaczej będę odbierać jej powieści. Planuję przeczytać „Księgi Jakubowe”, ale to tak grube tomiszcze, że czekam na odpowiedni czas 😉

Film „Pokot” promował na bilbordach plakat Patrycji Kühn, który moim zdaniem jest fantastyczny! – przyciąga wzrok, budzi niepokój, daje do myślenia. Został wykorzystany także na okładce wznowienia, które widać na zdjęciu.

Książka opowiada o dojrzałej kobiecie, która postanawia żyć na łonie natury w Kotlinie Kłodzkiej. Wyobraźcie sobie odludne miejsce i piękne wzgórza z bujną przyrodą – raj dla ludzi kochających naturę. Janina Duszejko – główna bohaterka to ekscentryczna osoba, którą lokalni mieszkańcy uważają za dziwadło. Mieszka sama z dwoma psami, jest miłośniczką astrologii, wraz z dawnym uczniem tłumaczy poezję Williama Blake’a, opiekuje się domami letników podczas ich nieobecności, kontakt utrzymuje tylko z jednym sąsiadem. Nie przepada za ludźmi, za to uwielbia zwierzęta, szanuje je i nie rozumie jak można je zabijać. Jej postawa skontrastowana jest z postawą miejscowych myśliwych i hodowców zwierząt futerkowych. W tej spokojnej okolicy dochodzi do serii morderstw, trudnych do wyjaśnienia wypadków, których ofiarami padają myśliwi i osoby wyrządzające zwierzętom krzywdę. Duszejko uważa, że to zemsta zwierząt, które biorą odwet na swoich oprawcach…

Powieść ma niesamowity klimat. Surowy, tajemniczy, smutny.

Są tu poruszone przede wszystkim trzy sprawy. Okrucieństwo ludzi wobec zwierząt i niszczenie przyrody przez człowieka. Temat bardzo aktualny. Wielu ludzi wciąż nie szanuje środowiska, w którym żyje. Zwierzęta i naturę traktuje instrumentalnie.

W książce zaakcentowany jest także stosunek ludzi do starości, postrzeganie dojrzałych ludzi jako dziwaków i pobłażliwe ich traktowanie.

Bardzo ciekawa powieść, która na długo zostaje w głowie.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.