Zemsta i przebaczenie, Eric-Emmanuel Schmitt
opowiadania

4 angażujące historie o walce sumienia, chęci zemsty i przebaczeniu

„Zemsta i przebaczenie” Eric’a-Emmanuel’a Schmitt’a to tak naprawdę cztery opowiadania, a tytuł tomu to jednocześnie tytuł jednego z nich. Czytając te cztery historie cały czas się zastanawiałam: czy bohater postępuje dobrze czy jednak źle? Jak ja bym się zachowała w takiej sytuacji? Opisane wydarzenia są przejmujące i angażujące!

 „Siostry Barbarin”

Państwo Barbarin spodziewali się dziecka. Dla dziewczynki przygotowali imię Lily, a dla chłopca Moise. Nadszedł dzień narodzin. Urodziła się Lily, a ku zaskoczeniu wszystkich po 30 minutach kolejna córka! Nadali jej imię Moisette. Dziewczynki były identyczne. Przez cztery lata żyły szczęśliwie, były źródłem radości dla rodziców, wszystko robiły jednomyślnie. Jednak podczas urodzin każda dostała inny prezent i wówczas zrozumiały, że nie są jedną osobą. Dla Lily była to informacja, dla Moisette powód do rozpaczy. Lily zyskała siostrę, Moisette odkryła rywalkę. Lily była radosna, odważna i wiodła prym. Moisette była urażona i coraz bardziej świadoma cienia jaki rzuca na nią siostra. Szkoła podstawowa pogłębiła niechęć Moisette do Lily. Lily uwielbiała Moisette i zawsze jej broniła. Jednak im dalej w życie niechęć i pretensje Moisette do Lily rosły, aż ostatecznie doprowadziły do tragedii.

„Mademoiselle Butterfly”

Siedemnastoletni William Golden należał do grupy, którą nazywano „Orłami”. Paczkę tworzyli chłopcy z zamożnych rodzin, a on swoje w niej członkostwo zawdzięczał bogatemu wujowi. Mimo tego, że sam nie pochodził z bogatej rodziny, to właśnie on był ich przywódcą. Stało się tak dzięki jego odwadze i determinacji. Poza tym czuł, że musi wykazywać się bardziej niż pozostali. Siedemnastolatkowie spędzali razem wakacje w Alpach. Wygłupiali się i rywalizowali. Williama pociągało to, co wyjątkowe i niebezpieczne. Kolekcjonował niedorzeczne zakłady. Jednym z takich zakładów stała się Mandine. Piękna, zmysłowa wiejska dziewczyna, która choć opóźniona w rozwoju, wzbudzała w młodym chłopaku pożądanie. Niewinny, młodzieńczy romans będzie miał zaskakująco duże konsekwencje.

 „Zemsta i przebaczenie”

To historia kobiety, która straciła córkę. Dziewczyna została zaatakowana, zgwałcona i zamordowana przez seryjnego mordercę, człowieka pozbawionego skrupułów, który pozbawił życia kilkanaście młodych kobiet. Bohaterka podąża za osadzonym, gdy ten zostaje przeniesiony do innego zakładu karnego. Regularnie odwiedza mordercę swojego dziecka… Po co się tak katuje? Co chce w ten sposób osiągnąć?

„Narysuj mi samolot”

To wzruszająca opowieść o sędziwym, niemieckim pilocie z czasów drugiej wojny światowej i małej dziewczynce, córce sąsiadów, która zaczyna go odwiedzać. Dzięki Daphne Werner odkrywa miłość do książek, którymi wcześniej gardził. Zamiast wymyślonych historii wolał pracę w ogrodzie i inne aktywności. Wspólnie czytają „Małego Księcia” Antoine’a Saint-Exupery’ego. Werner odkryje nie tylko radość, którą daje czytanie, ale także uświadomi sobie pewien sensacyjny fakt ze swojej przeszłości…

Ciekawa jestem czy inne książki francuskiego pisarza są równie dobre!

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.